Aktulności

Jak urządzić małe mieszkanie?

2019-01-03

O tym, jakie są zalety i wady małego mieszkania pisaliśmy Wam już wcześniej. Zakładając, że Waszą własnością stało się właśnie nowe mieszkanie we Wrocławiu (lub innym pięknym mieście), którego powierzchnia nie jest wielka, na pewno zastanawiacie się, jak zagospodarować przestrzeń, by była maksymalnie użyteczna. Oto kilka pomysłów na to, jak urządzić małe mieszkanie.

Kompaktowe mieszkania wymagają wyjątkowo dużej funkcjonalności i dbałości o porządek. Na niewielkiej przestrzeni nawet niewielki chaos sprawia wrażenie dużego nieładu. Wyjątkowo ważne jest więc właściwe rozplanowanie pomieszczeń oraz nowoczesne i pomysłowe systemy porządkowania rzeczy.

Po pierwsze: zrób porządek.

Co prawda dopiero wprowadzasz się do nowego mieszkania, jednak z pewnością posiadasz już jakiś dobytek. Ważne jest zatem, by dokonać sekcji posiadanych rzeczy. Część z nich jest trzymana często ze względu na sentyment, zaś ich przydatność jest bardzo nikła. Należy zatem wziąć głęboki oddech i krytycznym okiem spojrzeć na wszystkie posiadane rzeczy. Zapychanie małego mieszkania zbędnymi bibelotami nie jest wskazane. Ponadto należy wziąć pod uwagę praktyczność oraz wielkość posiadanych mebli. Jeśli ich gabaryty nie idą w parze z tymi, jakie oferuje nowe mieszkanie, zdecydowanie należy je sprzedać i wyposażyć się w meble bardziej praktyczne.

małe mieszkanie urzadzanie malego mieszkania meble skladane

Źródło zdjęcia

Po drugie: wykorzystuj każdą przestrzeń.

Nie oznacza to oczywiście zapychania każdego centymetra kwadratowego swoimi rzeczami. Niemniej jednak, bardzo często nie wykorzystuje się na przykład przestrzeni na szafach, a jest to bardzo dobre miejsce, by ustawić pasujące kolorystycznie do wnętrza kolorowe pudła. Można w nich schować naprawdę wiele rzeczy! Warto wykorzystać też np ściany, by zamontować różnego rodzaju wieszaki (np. na kubki w kuchni czy na suszarkę w łazience).

urzadzanie malego mieszkania meble skladane małe mieszkanie

Źródło zdjęcia

Po trzecie: schowki!

Szukając mebli na pewno trzeba zwrócić uwagę na ich “podwójną rolę”. Jeśli łóżko, to z szufladami, jeśli pufa, to z możliwością schowania czegoś wewnątrz. Kanapa może mieć montowane z boku półki. Wielofunkcyjne meble tworzone są właśnie z myślą o małych mieszkaniach. Jeśli w mieszkaniu ma znajdować się pokój dziecięcy, to świetnym rozwiązaniem jest piętrowe łóżko. W wersji pojedynczej pod łóżkiem znajdować się może biurko czy półki na zabawki, a “spanie na górze” to dla każdego malucha ogromna frajda.

urzadzanie malego mieszkania meble lozko pietrowe małe mieszkanie

Źródło zdjęcia

Po czwarte: mieszkanie z pomysłem

W Internecie i czasopismach wnętrzarskich znaleźć też można bardzo wiele ciekawych, designerskich rozwiązań dotyczących na przykład składanych mebli, stolików, mebli, które składa się na ścianie itp. Ponadto warto zwrócić uwagę na wszelkie meble narożne, dzięki którym w mieszkaniu można wykorzystać niemal każdy kąt.

urzadzanie malego mieszkania meble skladane małe mieszkanie

Źródło zdjęcia

 

Po piąte: kolory i światło

Urządzając małe mieszkanie warto wybierać jasne kolory. Biele, pastele, beże, to barwy, dzięki którym mieszkanie wydaje się zdecydowanie bardziej przestronne, pełne światła i świeższe. Warto również postawić raczej na halogeny w suficie, niż żyrandole, które mogłyby sprawiać nieco zbyt przytłaczające wrażenie.

 

Po szóste: działaj strefowo.

W małych mieszkaniach siłą rzeczy nie ma możliwości podziału na salon, biuro, sypialnię i pokój gościnny. Dobrym pomysłem jest zatem podział mieszkania na małe, funkcjonalne strefy, np. strefa pracy, strefa odpoczynku, strefa kuchenno – jadalna. W takich mieszkaniach na pewno sprawdza się łączenie pomieszczeń.

urzadzanie malego mieszkania meble skladane małe mieszkanie

Źródło zdjęcia

Dane adresowe

Projekty Deweloperskie Hossanova
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.
Al. Wilanowska 89 lok. 57
02-765 Warszawa

Oddział Wrocław:
ul Kwiatkowskiego 4
52-407 Wrocław

Kontakt:
tel: 71 726 13 57
kontakt@hossanova.pl

skontaktuj się z nami