Aktulności

Jak urządzić kuchnię?

2019-01-24

Bez wątpienia kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To właśnie tu robimy pobudzającą kawę, przygotowujemy posiłki. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze rozmowy odbywa się właśnie w tym pomieszczeniu. Odpowiednie jego urządzenie jest zatem niezwykle ważne. Kupując nowe mieszkanie na pewno poszukujemy odpowiedzi na pytanie jak urządzić kuchnię i o czym należy pamiętać?

 

Przede wszystkim – funkcjonalność!

W przeciwieństwie do służącego do odpoczynku salonu, kuchnia, tak jak i łazienka, jest pomieszczeniem służącym spełnianiu określonych funkcji. Urządzając ją należy zatem mieć na uwadze logistykę rozpakowywania zakupów czy dostępności szafek przy przygotowywaniu posiłków.

Urządzanie kuchni (a nawet aneksu) warto zacząć od rozplanowania go pod względem stref. Ciekawą propozycję takiego podziału można zobaczyć na poniższym obrazku, pochodzącym z portalu homebook. To, że w większości domów kosz na śmieci znaleźć można pod zlewem nie jest przypadkiem – to właśnie skutek rozwiązań strefowych. Warto, zwrócić uwagę, by szuflady ze sztućcami znajdowały się blisko szafek z talerzami, zaś między zlewozmywakiem a kuchenką znajdował się blat. Takie pozornie proste rzeczy bardzo ułatwiają późniejszą organizację pracy w kuchni.

strefy w kuchni jak urządzić kuchnię

Na wspomnianym wyżej portalu można też przeczytać o zasadzie ergonomicznego trójkąta. Chodzi o to, by trzy centralne punkty w kuchni, lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak, znajdowały się na wierzchołku trójkąta, którego łączna długość boków ma od 360 do 660 cm. Zapobiega to wykonywaniu wielu niepotrzebnych ruchów po kuchni podczas szykowania posiłków.

 

A może by tak wyspa?

Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem, choć wymagającym większej powierzchni pomieszczenia, jest wyspa kuchenna. Wyspa przedłuża strefę roboczą, nierzadko staje się miejscem spożywania posiłków, znajduje się w centrum wszystkiego,  a ponadto pozwala zagospodarować kilka dodatkowych miejsc do przechowywania produktów.

wyspa kuchenna

Źródło zdjęcia

Nie należy też zapominać odpowiednim oświetleniu. Warto oprócz głównej lampy zamontować też światła punktowe, które bardzo pomagają gdy na dworze robi się już ciemno.

kuchnia

Źródło zdjęcia

Inną kwestią, jaką trzeba się zająć jest z pewnością decyzja o zabudowie sprzętu AGD lub pozostawienie go wolnostojącego. Wpłynie to może nie tyle na funkcjonalność, co na estetykę pomieszczenia. Rozważyć też należy wysokość, na której umieszczone zostaną blaty. Standardowa  wysokość to 90 cm, jednak dla osób wysokich może się ona okazać jednak niewygodna. Oczywiście istotne będą również kolory czy materiały wykończeniowe. Na podłodze często dużo osób decyduje się na kafelki, ze względu na łatwość sprzątania. 

Dane adresowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.
Al. Wilanowska 89 lok. 57
02-765 Warszawa

Oddział Wrocław:
ul Kwiatkowskiego 4
52-407 Wrocław

Kontakt:
tel: 71 726 13 57
kontakt@hossanova.pl

skontaktuj się z nami