Aktulności

Rynek deweloperski

2019-02-02

Jednym z podstawowych pytań, kiedy pada decyzja, że najwyższy czas na nowe mieszkanie, jest to, czy nabyć nieruchomość od dewelopera, czy na rynku wtórnym. Z pewnością pewnym utrudnieniem są obiegowe opinie o rynku deweloperskim, które trzeba jednak rozważyć “na chłodno”. Przedstawiamy kilka faktów i mitów, które pozwolą lepiej zrozumieć rynek deweloperski.

 

Kupując u dewelopera ponosisz większe ryzyko?

Bardzo często można spotkać się z obawami, że po wpłaceniu środków finansowych na poczet mieszkania, deweloper “zwinie manatki” i stracimy pieniądze. Jest to jednak mit, gdyż nawet jeśli taka sytuacja kiedykolwiek miała miejsce, to był to wyjątek. Warto pamiętać, że konsumenta na rynku deweloperskim chroni prawo. Ustawa deweloperska, która weszła w życie w kwietniu 2012, chroni osobę kupującą nowe mieszkanie od dewelopera na kilka sposobów. Na jej mocy nabywca ma pewność, że wpłacane środki inwestor lokuje na mieszkaniowym rachunku powierniczym. Pieniądze te są w transzach przelewane inwestorowi przez bank, w zależności od etapu budowy, lub w całości, gdy budowa zostanie zakończona i prawo własności przejdzie na nabywcę nieruchomości.

Osoby kupujące mieszkanie od dewelopera obawiają się też o jego jakość. Tymczasem deweloper na mocy ustawy ma obowiązek przedstawienia prospektu informacyjnego. Zawierać on powinien takie informacje, jak lokalizacja i położenie mieszkania, wymiary, standard wykończenia, informacje o pozwoleniach. Co więcej, na rynku pierwotnym przysługuje nabywcy trwająca 5 lat rękojmia, więc jeśli nawet już w trakcie użytkowania właściciel nowego mieszkania zauważy jakieś ubytki, może je zareklamować. Deweloper ma też obowiązek przedstawić swoją sytuację finansową i sposoby finansowania inwestycji na życzenie klienta.

Na rynku wtórnym zaś może okazać się, że nie sprawdziliśmy dokładnie informacji, i kupiliśmy mieszkanie obciążone hipoteką, albo, co również się czasem zdarza, z lokatorem w środku. Mieszkanie od dewelopera jest zatem znacznie pewniejszą opcją.

 

Mieszkanie na rynku pierwotnym jest droższe?

Osoby, które chcą kupić nowe mieszkanie bardzo często porównują ceny rynku pierwotnego i wtórnego pod względem wartości na jeden metr kwadratowy. Co prawda liczby te nie kłamią, ALE jeśli wziąć pod uwagę pozostałe koszty, może okazać się, że wcale nie jest tak sądziliśmy. Przede wszystkim, mieszkanie od dewelopera kupujemy w budynku nowym, o określonym standardzie, otrzymując też jego szczegółowy opis, jak i specyfikację techniczną. Masz wpływ na rozmieszczenie gniazdek, punktów świetlnych, stawianie ścianek działowych. Na rynku wtórnym, jeśli chcesz wprowadzić takie zmiany, czekają Cię niemałe koszty generalnego remontu. Co więcej, wykończenie mieszkania od dewelopera to najczęściej szybkie malowanie, kładzenie wykończeń. W mieszkaniu z rynku wtórnego, jest to najczęściej generalny remont, pochłaniający ogromne pieniądze. Warto zatem zsumować wszystkie wydatki – wówczas z pewnością okaże się, że suma sumarum, mieszkanie od dewelopera będzie tańsze.

 

Interesuje Cię nowe mieszkanie we Wrocławiu? Koniecznie zapoznaj się z naszymi inwestycjami!

Dane adresowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.
Al. Wilanowska 89 lok. 57
02-765 Warszawa

Oddział Wrocław:
ul Kwiatkowskiego 4
52-407 Wrocław

Kontakt:
tel: 71 726 13 57
kontakt@hossanova.pl

skontaktuj się z nami